Bugün: 28 Haziran 2022 Salı
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Gündem
Print Al

İnternet reklamcılığında Türk damgası

27 Mart 2012 Salı::

İnternet reklamcılığı alanında proje üreten İstanbul Şehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vural Aksakallı, IBM’den ödül kazandı. Aksakallı’nın geliştirdiği optimizasyon modeli, şirketlerin internet reklamcılığı performanslarında yüzde 88 oranında artış sağlıyor.

Yazı Boyutu : A A A A


Aksakallı'nın, 'İnternet Reklamcılığı: Sayısal Bir Yaklaşım’ adlı projesi, IBM’in dünya çapında sadece 50 projeye verilen Akıllı Ticaret İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.IBM’in dünyada her yıl sadece 50 projeye verdiği Akıllı Ticaret İnovasyon Ödülü’ne layık görülen proje kapsamında, radyo reklamcılığını geride bırakarak, TV ve gazetelerden sonra üçüncü sıraya yerleşen internet reklamcılığının sayısal yönü incelenecek.Ödül kazanan projesi hakkında ntvmsnbc.com’a konuşan Aksakallı, projenin internet reklamcılığında şirketlere en iyi bütçe optimizasyonunu sağlamayı ve geleceğin internet reklamcılığı uzmanlarını yetiştirmek için eğitim verilmesini amaçladığını belirtti. Aksakallı, hazırladığı projenin yapılış amacı, sektöre sağlayacağı faydalar ve kısa dönem hedefleri hakkındaki açıklamalarda bulundu.“YENİ VE ÇOK HIZLI GELİŞEN BİR SEKTÖR”

Türkiye’deki akademik çalışmalarına başlamadan önce ABD’nin Baltimore kentindeki Lityx şirketinde üç yıl reklamcılık alanında çalışan Aksakallı, “İnternet reklamcılığı çok popüler bir alan haline geldi. Hatta, geçtiğimiz yıl İngiltere’de gazeteleri de geride bırakan internet, televizyonun ardından en çok reklam verilen ikinci platform haline geldi. Ancak sektördeki hızlı gelişimi akademik araştırma alanında görmüyoruz" dedi.Akademik alanın geri kalmasındaki en önemli sebebi, 'internet reklamcılığının çok hızlı gelişmesi' olarak belirten Aksakallı, "Bir araştırmanın yayımlanmasının yıllar alabildiği akademi alanında, yeni ve çok hızlı gelişen bir sektörü takip etmek oldukça zor” ifadesini kullandı.“YATIRIM ÇOK FAZLA”

Sektörün küresel alanda hızla büyüdüğüne dikkat çeken Aksakallı, “Türkiye’de bugün internet reklamcılığı sektörü yıllık 750 milyon TL gibi bir rakama ulaştı. ABD’de bu rakam 20 milyar doların üzerinde. Şirketler, bu alana çok büyük yatırımlar yapıyor. Ancak bu sektör için ayırdıkları bütçenin optimizasyonu, yaptıkları yatırımın analizi ve istatistikleri konusunda çok büyük eksiklikler var. Bizim amacımız ise internet sektöründe ne kadar iyileştirme yapabileceğimizi görmek. Ne kadar iyi bir yatırım yapıldığını, şirketlerin internet reklamcılığı için ayırdıkları bütçeden ne kadar iyi yararlanabildiklerini tespit ediyoruz” dedi.Aksakallı, “Örneğin, bir internet kullanıcısına aynı reklamı 100 kere göstermek yerine, bir reklamı 100 kişiye göstermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, bir reklama farklı özelliklere sahip kaç kullanıcı, ne sıklıkta bakıyor, bunu belirlemeye çalışıyoruz" ifadesini kullandı.AYNI BÜTÇETLE YÜZDE 88 ARTIŞ

İnternet reklamcılığının çok hızlı büyüyen bir alan olduğu için çok sağlıklı gelişmediğini vurgulayan Aksakallı, “Bu alandaki çalışmalar daha çok reklam yönetimi hakkında. Reklamların etkinliğini artırmayı öngören bir optimizasyon yok. Bir haber okurken o haberdeki reklamın kaç kere tıklandığını belirlemek çok kapsamlı matematiksel analizler gerektiriyor. Geliştirdiğimiz uygulamalayla şirketlere ihtiyaçları olan bilgiyi sunabileceğiz” dedi.Sayısal analiz ve istatistiklerin, internet reklamcılığı için ne kadar önemli olduğuna dair bir örnek veren Aksakallı, “ABD’de bir cep telefonu şirketi için geliştirdiğimiz optimizasyon modelini uyguladık. Bu alan için ayırdıkları bütçe 285 bin dolardı. Optimizasyon modelimizi kullanarak, aynı bütçeyle etkinliklerini yüzde 88 arttırdılar” ifadesini kullandı.ANA PLATFORM: IBM COREMETRICS

36 yaşındaki Aksakallı, “Gerçekleştirdiğimiz proje IBM’in finanse ettiği ve ortak yürüttüğümüz bir çalışma. IBM, reklam veren ve alan şirketlerin, reklamlarını yürütebilecekleri bir ana platform oluşturdu. Proje kapsamında şirketlere sağlayacağımız uygulama Coremetrics denilen bu platformda yönetilecek” dedi.Aksakallı son olarak, “IBM ile yürütülen projenin bir diğer özelliği, akademik bir çalışma olması. Bu kapsamda elde edilen tüm araştırma sonuçları ve analizler kamuoyuna açık olacak. Ayrıca, geleceğin internet reklamcılığı uzmanlarının yetiştirilmesi adına eğitim vereceğiz” bilgisini verdi.

 


Kaynak: ntvmsnbc , Link : #

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

Namaz Vakitleri
İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.