Bugün: 21 Eylül 2020 Pazartesi
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Bilgi Merkezi
Print Al

IMF, büyümenin güçlü kalmasını bekliyor

11 Mayıs 2015 Pazartesi::

IMF, Türkiye'de büyümenin güçlü kalmasını bekliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye, Orta-Doğu Avrupa Bölgesi ve Baltık ülkelerinde büyümenin güçlü kalmasının beklendiğini belirtti.

Yazı Boyutu : A A A A

IMF, Türkiye'nin de aralarında olduğu Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa (CESEE) ülkelerine ilişkin "Bölgesel Ekonomik Sorunlar" raporunu yayımladı. Rapor, bölge ekonomilerinin büyüme modellerinin giderek ayrıştığına işaret etti.

Rapora göre, Türkiye'yi de içine alan Baltık ülkelerine kadar uzanan ülkeler gurubunun tamamı, dış kuvvetlerden (Jeopolitik gerilimler, Avro Bölgesi'ndeki iyileşmenin etkisi ve petrol fiyatları) farklı etkilendi. Ayrıca, bazı ülkeler hala borç yükünden muzdarip ve destekleyici makroekonomik politikaların yanısıra derin kurumsal reformlar olmadan büyüme olasılığı yok.

Türkiye'de büyümenin güçlü kalmasını destekliyor

Ucuz petrol fiyatları ve Avro Bölgesi'nde iyileşmenin güçlenmesi; Baltık ülkeleri (Estonya, Litvanya ve Letonya), Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya) ve Türkiye'de büyümenin güçlü kalmasını destekliyor. Ancak, kalıcı yapısal zayıflıklar ve tamamlanmamış özel sektör dengesi, Güneydoğu Avrupa'nın (Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Romanya ve Sırbistan) benzer rüzgarlardan tamamen etkilenmesini önledi.

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin daralması bekleniyor

Buna karşın, jeopolitik gerilimler ve devam eden makroekonomik düzeltmelerden (Ukrayna) etkilenen Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin (Beyaz Rusya, Moldovya, Rusya ve Ukrayna), düşük petrol fiyatları ve yaptırımlar (Rusya) nedeniyle daralması bekleniyor.

Türkiye'nin bu yılki büyüme beklentisini düşürmüştü

IMF, 14 nisanda yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye'nin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 3,4'ten yüzde 3,1'e çekerken, gelecek yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 3,4'ten yüzde 3,6'ya yükseltmişti. IMF'nin 2015 ve 2016 yıllarına yönelik küresel büyüme tahminleri ise sırasıyla yüzde 3,5 ve 3,8 olarak açıklanmıştı.

Anahtar Kelimeler: İMF,

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.