Bugün: 8 Aralık 2023 Cuma
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Yayın
Print Al

Balıkçılar av yasağının biteceği günü iple çekiyor

22 Ağustos 2023 Salı::

Ege ‘de, 1 Eylül tarihinde bitecek olan av yasaklarının kalkmasını umutla bekleyen balıkçılar, balık avı sezonu öncesi teknelerin bakımlarını yapıyorlar.

Yazı Boyutu : A A A A

İzmir’in Foça ilçesine bağlı yeni Foça Balıkçı Barınağı’nda teknelerin yeni sezon için son rötuşları ve yeni av sezonuna 10 günden az bir süre kala balıkçı teknelerinin raspaları, boyaları ve bakımları yapılıyor. Bir önceki avlarda yıpranan ağlarını ilmek ilmek örerek yenileyen balıkçılar, yeni sezondan umutlu olduklarını belirttiler.

“Teknelerimizin bakımını yapmaktayız”

Uzun yıllardır balıkçılık yapan 78 yaşındaki Refik Daloğlu “Teknelerimizin bakımını yapmaktayız, tamirat işlerini, ağları hazırlama konusunda meşgul oluyoruz. Yasaklar kalkınca çalışmaya başlayacağız. 18 yaşından bugüne kadar balıkçılık yapıyorum. Avcılık bakımından çok çeşitli avlanmalar var. Ağcılık, paragatçılık her türlü balıkçılığı bilirim. Denizcilik kolay bir iş değil, kolay meslek değil. Hani ‘denize düşen yılana sarılır’ derler, denizin affı olmaz. Teknedekiler demirin raspasını yapıyorlar boya yapacaklar. Bin bir umutla denize açılıyorlar ne getireceğini bilemeyiz “diye konuştu

“Balıkçının umudu bitmez”

Av yasağının kalkmasını dört gözle bekleyen bir diğer isim olan ve baba mesleğini yaşatan Deniz Ortakaşıkçı ise “Doğuştan balıkçıyım diyebilirim. Bu iş baba mesleğimiz. Sezon hazırlıkları başladı, tekne bakımlarımızı yapmış bulunuyoruz. Ağlarımızın bakımlarını yapıyoruz. Bizim işimiz zor, denizle uğraşıyoruz. Balıkçının umudu bitmez. Bizim işimiz umutla zaten. 1 Eylül’den sonra gırgırlar, troller denize açılacak. Hamsi, sardalye ondan sonra ise palamut çoğalır. Temennimiz çok balık olsun ki millette ucuz balık yesin” dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

Namaz Vakitleri
İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.