Bugün: 25 Mayıs 2019 Cumartesi
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Ekonomi
Print Al

Dev bankanın yıl sonu ‘dolar’ tahmininde büyük düşüş

05 Aralık 2018 Çarşamba::

Dünyanın önde gelen bankalarından Commerzbank, 2019 yılı sonu dolar tahminini 6,50’den 5,75’e düşürdü. Almanya merkezli Commerzbank analistleri tarafından Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) dün açıkladığı Kasım ayı enflasyonuna ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politikalarına ilişkin bir bilgi notu paylaşıldı.

Yazı Boyutu : A A A A

Bilgi notunda, “Dünkü, beklenenden daha iyi gelen Kasım ayı enflasyon verisinin ardından TCMB politikalarına ve dolar/TL beklentimize ilişkin tahminlerimizi revize ettik.” denildi.

Enflasyon yüzde 15’e doğru gelecek
Merkez Bankasından artık yeni bir faiz artırımının beklenmediği aktarılan notta, “Enflasyon, muhtemelen 2019’un ikinci çeyreği itibarıyla yüzde 15’e doğru gelecek ve TCMB muhtemelen repo faizini 2019’un ilk çeyreğinden başlayarak kademeli olarak düşürecek.” ifadesi kullanıldı.

Dolar yıl sonunda 6,50 değil 5,75 seviyesinde olacak
Dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerin de yer aldığı bilgi notunda “Merkez Bankası’nın faizleri aşırı düşürmeyeceği varsayımıyla, dolar/TL’nin daha önceki tahminimiz olan 6,50 yerine 2019 yılı sonunda 5,75 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Enflasyon aylık bazda yüzde 1,44 düştü
Türkiye İstatistik Kurumunun dün açıkladığı verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım’da aylık bazda yüzde 1,44, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,53 düşüş gösterdi. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 oldu.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.