Bugün: 28 Haziran 2022 Salı
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Gündem
Print Al

Kuzey Irak’la tarihi ortaklık

26 Eylül 2012 Çarşamba::

Türkiye ile Kuzey Irak enerji sektöründe tarihi bir ortaklığa imza atacak. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Enerji Bakanı Ashti Hawrami, “Planladığımız petrol ihracatı için Ceyhan’a yeni bir boru hattı kurmamız gerekiyor” dedi

Yazı Boyutu : A A A A

Son yıllarda ekonomik ilişkileri büyük bir ivme kazanan Türkiye ile Kuzey Irak enerji sektöründe tarihi bir ortaklığa imza atmaya hazırlanıyor. İmzaların atılmasıyla hem bölgesel yönetimle ilişkilerimiz yeni bir dönemece girecek, hem de Türkiye’nin dünya enerji piyasasındaki önemi artacak. Tarihi anlaşma ile ilgili açıklama Türkiye’de bulunan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Enerji Bakanı Ashti Hawrami’den geldi. Hawrami, Irak’ın planladığı günlük 6-7 milyon varil petrol ihracatı için Ceyhan’a yeni boru hattının zorunlu olduğunu söyledi. Yatırımın gerçekleşmesi durumunda Türkiye petrol taşımacılığında önemli bir kavşak olacak. Ceyhan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da destek verdiği Rotterdam olma hedefine bir adım daha yaklaşacak. Hawrami, Bağdat ile petrol ihracat anlaşmasının ardından Kuzey Irak’taki petrol üreticilerine 1 trilyon dinarlık ilk ödemenin ise haftaya onaylanacağı bilgisini verdi.

Hedef 1 milyon varil

Yıllık ticaret hacmimizin 15 milyar doları aştığı Kuzey Irak’ta binden fazla Türk şirketi bölgede faaliyet gösteriyor. Türkiye’yi ekonomik anlamda dünyaya açılan kapı olarak gören Kuzey Irak’la ticari ve ekonomik ilişkilerimizi her geçen gün artıyor. Enerji konusunda gidilen işbirlikleri Kuzey Irak’la ekonomik ilişkilerimizin boyutunu misliyle artıracak türden. “Bağdat ile anlaşmanın ardından ekimde petrol ihracatının başlamasıyla 2015 hedefi olan günlük 1 milyon varillik ihracat hedefine ulaşacağız” diyen Hawrami şu açıklamayı yaptı: “Kuzey Irak, Türkiye’nin 15 milyar metreküplük gaz ihtiyacını zaman içinde karşılamayı hedefliyor. 2015′e kadar Irak’ın, hem Kuzey Irak hem merkezi yönetimin üretimini Türkiye üzerinden taşıyacak yeni bir petrol boru hattına ihtiyacı var. Türkiye’ye yapılması planlanan doğalgaz ve petrol boru hatlarının 2014′ün ilk yarısında hazır olacağını tahmin ediyorum.”

Gazın üçte biri Kuzey Irak’tan

Ashti Hawrami, temmuzda 18-24 ay içerisinde Türkiye’ye doğalgaz satışına başlamayı düşündüklerini, ilk etapta küçük bir boru hattıyla 1 milyar metreküp gaz verilebileceğini açıklamıştı. Irak’ta 3 trilyon metreküplük rezerv olduğu, Türkiye’ye gelecek miktarın da 15 milyar metreküpü bulabileceği belirtiliyor. Bu da Türkiye’nin yıllık ihtiyacının üçte birinin Kuzey Irak’tan karşılanması anlamına geliyor.

Merkezi yönetimin üretimi de taşınacak

Konuşmasında Türkiye ile gelişen ilişkilere vurgu yapan Enerji Bakanı Hawrami’nin verdiği bilgiye göre petrol boru hattının kapasitesi günlük 1 milyon varil olacak. Hat ile hem Kuzey Irak’ın hem de Irak merkezi yönetiminin üretimi Türkiye üzerinden taşınacak.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

Namaz Vakitleri
İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.